Profilaktyka

Profilaktyka to najskuteczniejszy sposób zapobiegania próchnicy oraz innym dolegliwościom jamy ustnej. Wykorzystując nieinwazyjne metody leczenia możemy wzmocnić i uodpornić nasze zęby już od najmłodszych lat.

Profilaktyka to najskuteczniejszy sposób zapobiegania próchnicy.
Mając na uwadze zachowanie jak najdłużej zdrowych zębów polecane jest wykonywanie
zabiegów:
Lakowania zębów , czyli zabezpieczenia lakiem fluorowym bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych. U dzieci w wieku 5-6 lat wyrzynają się pierwsze stałe zęby trzonowe. Mają one głębokie bruzdy, które są szczególnie podatne na inwazję bakterii próchnicotwórczych. Zabezpieczenie bruzd lakiem minimalizuje możliwość powstania próchnicy.
Remineralizacji szkliwa zębów - przy użyciu GC Tooth Mousse - zawierającego wapń i fosfor. Dzięki temu ich szkliwo staje się bardziej odporne na próchnicę, zmniejsza się aktywność płytki nazębnej i następuje remineralizacja uszkodzeń szkliwa.
W trakcie zabiegów profilaktycznych dziecko „oswaja” się z gabinetem i sprzętem medycznym. Są to przyjemne i nieinwazyjne zabiegi, podczas których dziecko może oglądać ulubioną bajkę, a oczekując na wizytę odwiedzić kącik zabaw. Każda wizyta kończona jest wręczeniem nagrody dla
dzielnego pacjenta.
Co oferujemy?

W profilaktyce przeciwpróchnicowej stosuje się zabiegi wzmacniające struktury tkanek zęba, przez co stają się one mniej podatne na działanie kwasów bakteryjnych. Uzyskuje się to przez:

 • lakowanie zębów,
 • lakierowanie,
 • impregnację.

Profilaktyka wad zgryzu pozwala nam uniknąć powstania dysfunkcji narządu żucia poprzez:

 • kształtowanie właściwych nawyków w okresie niemowlęcym,
 • zapobieganie dysfunkcjom i parafunkcjom narządu żucia,
 • dobór korektorów zwarcia i trainerów.

Profilaktyka chorób przyzębia pozwala utrzymać dziąsła i przyzębie w prawidłowej kondycji zdrowotnej. Służą temu zabiegi:

 • Higienizacji (skalingu i piaskowania)dobór szczoteczki,
 • pasty oraz metody szczotkowania.
Higienizacja

Nawet najdokładniejsze szczotkowanie i nitkowanie może okazać się niewystarczające, aby cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem. Nasze zęby wymagają nie tylko systematycznej higieny w domu, ale również regularnych profesjonalnych zabiegów oczyszczania. W Stomatologii Uśmiechnij się specjalizujemy się nie tylko w leczeniu chorób zębów i jamy ustnej, ale także wykonujemy szereg zabiegów w ramach profilaktyki jamy ustnej.

Usuwanie kamienia - Scaling

Pozostający na zębach kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie, którego następuje ich
zanik i odsłonięcie korzeni zębów (parodontoza). Czyszczenie zębów jest to zabieg profilaktyczny i zarazem leczniczy, usuwa złogi i przebarwienia oraz poprawia stan higieny jamy ustnej. Zabieg usuwania kamienia wykonujemy mechanicznie przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Scaling powinien być przeprowadzany 1-2 razy w roku, w zależności od indywidualnej predyspozycji wynikającej diety oraz higieny.

Piaskowanie zębów

Jest to usuwanie drobin kamienia nazębnego i osadów znajdujących się na powierzchni zębów, powstałych po kawie, herbacie, papierosach. Najpierw usuwamy gruby kamień nazębny przy pomocy skalera ultradźwiękowego, a potem drobny kamień i osad przy użyciu piaskarki. Prawidłowe i regularne usuwanie kamienia oraz osadów chroni przed obniżaniem się dziąseł i odsłanianiem szyjek zębowych, a przede wszystkim znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia parodontozy i utraty zębów.

Pokolenie wolne od próchnicy

Aby zapewnić naszym dzieciom zdrowe i piękne uzębienie należy otoczyć je opieką od najmłodszych lat. Systematycznie kontynuować opiekę przez dzieciństwo i młodość.

W klinice Stomatologia Uśmiechnij się pełną opiekę stomatologiczną nad dziećmi i młodzieżą prowadzą higienistki stomatologiczne.

 • Pomagają w doborze szczoteczki i pasty zależnie od wieku dziecka.
 • Uczą metody szczotkowania.
 • Kształtują nawyki dietetyczne i higieniczne dzieci.
 • Demonstrują na czym polegają poszczególne zabiegi profilaktyki stomatologicznej.
  Sekcja
Masz pytania

Chesz umówić się na wizytę? Skontaktuj się z nami

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.